Rancangan Pengajaran Harian.
Mata pelajaran :
Pendidikan Islam
Kelas :
4 Ikhlas
Tarikh :
7 April 2013 / 25 Rabiul Awal 1434
Masa :
8.30- 9.30 pagi (1 jam)
Bilangan murid : 20
orang (9 lelaki 11 perempuan)
Bidang :
Ibadah
Tajuk pelajaran :
Bersuci daripada najis
Hasil pembelajaran : Murid
dapat:
1) Menyebut maksud bersuci daripada najis dan
hadas.
2) Menyatakan maksud jenis-jenis najis dan
contohnya.
3)
Menunjukkan cara-cara bersuci daripada najis.
Pengetahuan/
pengalaman sedia ada : Murid-murid tahu
konsep istinjak.
Kemahiran berfikir :
Mengenalpasti dan sumbang saran.
Gabung jalin :
Akhlak (Adab menjaga kebersihan diri).
Penyerapan ilmu/
rentasan :
Pendidikan Kesihatan dan Jasmani.
Penerapan nilai :
Tekun, tumpuan dan bersungguh-sungguh.
Bahan bantu mengajar : Tanah, video
pembelajaran, tanah, kain dan air.
Fasa pengajaran/ (masa)
|
Isi kandungan
|
Aktiviti pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan
(3 minit)
|
Bacaan doa:
اللهمّ افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزائن رحمتك
يا ارحم الرحمين.
Bacaan syahadah:
أشهد ان لا إله إلا الله
وأشهد أنّ محمّد رسول الله.
|
- Seorang murid diminta oleh guru untuk
mengetuai bacaan doa.
- Murid-murid lain diminta mengikut
bacaan doa bersama-sama/ mengaminkan bacaan doa.
- Semua murid melafaz kalimah syahadah
bersama-sama.
|
|
Set induksi
(5 minit)
|
Sebuah bekas yang mengandungi tanah.
1) Apa
yang ada di dalam bekas ini?
2) Siapa
pernah bermain dengan tanah?
3) Adakah
tanah itu kotor?
4) Adakah
semua benda kotor itu najis?
|
- Murid-murid melihat sebuah bekas yang
berisi tanah di hadapan kelas.
- Murid-murid menjawab setiap pertanyan
guru.
- Guru mengaitkan dengan tajuk
pembelajaran pada hari tersebut.
|
Nilai: Tekun.
Kaedah: Sumbang saran.
Bahan bantu: Tanah.
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Video pembelajaran
|
- Murid-murid menonton video
pembelajaran tentang tajuk “Maksud Bersuci daripada Najis”.
- Murid diminta untuk memahami maksud bersuci dan najis seperti yang
terdapat dalam video pembelajaran tersebut.
- Murid mendengar penjelasan yang lebih
mendalam daripada guru tentang maksud bersuci daripada najis.
- Murid diminta menghafal makna bersuci
dan najis.
|
Nilai: Tumpuan.
Kaedah: Penerangan dan pandang dengar.
Bahan bantu: Video pembelajaran.
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Video pembelajaran
|
- Murid-murid menonton video
pembelajaran tentang tajuk “Bahagian Najis”.
- Murid-murid mendengar penerangan
daripada guru.
- Murid dibahagikan kepada tiga
kumpulan.
- Setiap kumpulan diberikan satu sampul
surat yang mengandungi beberapa gambar kesemua najis.
- Setiap kumpulan perlu mengkategorikan
gambar mengikut bahagian najis (mukhaffah, mutawasitah dan mughalazah).
|
Nilai: Tekun.
Kaedah: Pandang dengar dan penerangan.
Bahan bantu: Video pembelajaran.
|
Langkah 3
(15 minit)
|
Video pembelajaran (Cara Menyucikan
Najis Mukhaffah, Mutawassitah dan Mughalazah).
|
- Murid-murid menonton video
pembelajaran tentang tajuk “Cara Menyucikan Najis”.
- Murid- murid berada dalam kumpulan
masing-masing.
- Setiap kumpulan diberikan beberapa
peralatan yang diperlukan untuk
melakukan amali cara bersuci daripada najis.
- Setiap murid melakukan cara bersuci
daripada 3 jenis najis (mukhaffah, mutawasitah dan mughalazah) dalam kumpulan
masing-masing.
- Setiap perlakuan murid dalam
kumpulan diawasi oleh guru.
|
Nilai: Bersungguh-sungguh.
Kaedah: Simulasi.
Bahan bantu: Video pembelajaran,
peralatan bersuci (1 tupperware kecil, kain, dan tanah.)
|
Langkah 4
(10 minit)
|
Kuiz Pintar Cerdas.
|
- Setiap murid berada dalam kumpulan
masing-masing.
- Setiap kumpulan perlu menjawab 10
soalan yang diajukan oleh guru di hadapan kelas.
- Kumpulan yang berjaya menjawab satu
soalan yang diajukan oleh guru akan mendapat 5 bintang untuk dikumpulkan di
dalam papan “Saya Juara”.
- Kumpulan yang paling banyak mengumpul
bintang akan dinobatkan sebagai juara.
|
Nilai: Tumpuan.
Kaedah: Soal jawab.
Bahan bantu: Kuiz.
|
Penutup
(7 minit)
|
Penutup kognitif
Menyebut semula maksud bersuci daripada
najis, jenis-jenis najis dan cara menyucikannya.
Penutup sosial
Mengingat dan menasihati murid supaya mengulangkaji
pelajaran di rumah dan beramal dengan ilmu yang telah diperoleh ini.
Kerja lanjutan
Menjawab soalan bagi tajuk “Bersuci
daripada Najis” di buku latihan.
|
- Murid diminta menyebut semula maksud
bersuci daripada najis.
- Murid menyebut jenis-jenis najis dan
contohnya.
- Murid menerangkan cara menyucikan 3
jenis najis tersebut.
- Murid dinasihatkan supaya
mengulangkaji pelajaran di rumah.
- Murid dinasihatkan agar menjaga
kebersihan diri dan sentiasa berada dalam keadaan yang suci daripada najis.
|
|
No comments:
Post a Comment